Seks ve insanın zihinsel sağlığı

Seks bir kişiye sadece neşe, zevk ve memnuniyet vermekle kalmaz, hem özgüveni hem azaltabilir hem de artırabilir ve bazen bazı zihinsel sapmaların varlığının bir göstergesi olabilir.

Mastürbasyon – özgüveni artırmanın ve ruh halini iyileştirmenin bir yolu

Cinselliğin yokluğunda veya daha düşük bir cinsel ilişkiyle, mastürbasyon rahatlama ve zevk almanın yanı sıra özgüveni artırmanın tek yolu olabilir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir. Amerika’da yapılan bir sosyolojik çalışmaya göre, oldukça sık mastürbasyon yapan kadınların kendi bedenleri hakkında herhangi bir şikayeti yok.

BDSM uygulamaları ile ruh sağlığı arasındaki ilişki

Toplumumuzda, BDSM’nin genellikle anormal olanların işi olduğu kabul edilir. Ancak, 2013 yılında yapılan araştırmalar BDSM kullanan ve kullanmayan kişileri karşılaştırmıştır. Sonuçlar karıştırıldı. İlk grup yaşamlarından daha fazla memnun kaldı, strese ve nevroza daha az eğilimli, yeni her şeye açıktı. 

Depresyon libidoyu azaltır mı?

Depresif bir durumda, birçok insan karşı cinse olan ilgisini ve cinsiyete olan ilgisini neredeyse tamamen kaybeder. Ek olarak, çoğu antidepresan libidoyu olumsuz etkiler.

Doğal olarak, bu depresyonun tedavi edilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Tedavi edilmesi gerekir! Ancak sadece bir profesyonel gözetiminde.  

Depresyon ve kaygı tedavisi olarak seks

Cinsel yakınlığın depresif bir ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü seks sırasında oksitosin ve serotonin insan vücudunda üretilir, kimyasal dengesizliği düzeltebilirler. Etki uzun süreli olmamasına rağmen, ruh hali iyileşir.

Endişeli durumlar, depresif durumlar gibi cinsellikte en iyi yardımcılar değildir. Ancak seks, depresyon ve endişenin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Orgazm, beynin endişeden sorumlu olan bölgelerinin aktivitesini azaltır. 

OKB’nin göstergesi olarak hiperseksüellik

OKB veya obsesif kompulsif bozukluk kendini farklı şekillerde gösterebilir: biri sürekli ellerini yıkıyor, biri cinsel fantezilerle uğraşır ve birisi mastürbasyon takıntılı. Bugün, herhangi bir semptomu azaltabilecek tedaviler geliştirilmiştir.

Rastgele seks ve insan ruhu

Seksolog Jean Wrangalov’un araştırmasına göre, rastgele cinsel ilişkinin kişinin zihinsel sağlığı üzerinde farklı etkisi olabilir, bu durum, sözkonusu ilişkinin ortaya çıktığı durumlar ve bıraktığı izlenimlerden etkilenir.

Bir kişi intikam almak ya da birileri uğruna seks yaparsa, sonucunda özgüveni düşer, kaygı ve depresyonda artış olur.

Şayet yeni bir deneyim kazanmak veya kendi bedeninizi ve tercihlerinizi incelemek için cinsel temas meydana gelirse, bu tür seks sadece yararlı olur ve özgüveni artırır. Bu durumda, depresif veya endişeli koşullar tehlikesi yoktur.

Sonuçlar

Psikolojik sorunlar ne olursa olsun, seks onları çözemez. Ancak bazı durumlarda cinsel temas, durumunuzu anlamanıza ve hatta onu iyileştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olur.