Kalp sağlığı için spor aktivitesi

Kalp kasını güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Haftada 1-2 antrenman yeterli olmayacaktır. Bilimsel gerçek, yaşla birlikte arterlerin zorlaşmasıdır ve bu da doğal olarak kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini artırır. Bunlar kalp krizlerini, felçleri içerir. Bu, hareketsiz hareketlilik ile en belirgindir.

Bilim adamları, kalbi ve kan damarlarını yaşlanmadan korumak için spora ne kadar zaman ayrılması gerektiğini bilmek için bir dizi çalışma yaptılar. Deneyde, yaşı 60 yıl arasında değişen 102 kişi katılım isteğini ifade etti. Bunlar 4 grupta birleştirildi:

  • az hareketliler – haftada 2 30 dakikadan az egzersiz;
  • orta hareketliler – haftada 2-3 egzersiz;
  • çok hareketliler – haftada 4-5 ders;
  • deneyimliler – her gün veya bir gün dinlenmeyle.

Bilim adamları arterlerinin elastikiyetindeki değişiklikleri kontrol ettiler. Sonuçlara göre, her bir antrenman sayısının bireysel arter gruplarının durumu üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğu anlaşıldı.

Kısa süreli egzersizler, boyun ve kafaya kan akışında rol oynayan orta arterlerin normal durumunu korumaya katkıda bulunur. Göğüs organlarına ve karın boşluğuna kan sağlayan büyük arterlerin sağlığı için daha yoğun bir şekilde meşgul etmek gerekir. Onları korumak için haftada 4-5 kez ders yapmak gerekir. 

Bilim adamları, elde edilen verilerin kesinlikle doğru olarak adlandırılamayacağına katılıyor, çünkü eğitim türleri, demografik durum, katılımcıların her birinin yaşam tarzı, kardiyovasküler sistemin sağlık durumunu büyük ölçüde etkileyen çalışmalar sırasında dikkate alınmıyor.

Doctor’s hand protecting red heart rate on desk

Bu çalışma sayesinde kalp sağlığını korumak ve genç bir duruma döndürmek için eğitim programları geliştirebilirsiniz. Sonucu kendiniz kontrol etmeye çalışırsanız, yaşlılığa kadar ertelemeyin. Kardiyovasküler sistemin durumunu bir ay hatta bir yıl içinde değiştirmek imkansızdır. Şimdi bilim adamları, kalbin durumunu gençleştirmek için en az iki yıllık bir eğitimin yapılması gerektiğini söylüyor.

Her gün mümkün olduğunca aktif olmalısınız. Örneğin, dört ayaklı evcil hayvanınızla yürürken her gün koşun veya yürüyerek işten eve döndüğünüzden emin olun. En çok keyif aldığınız sporu kendiniz seçin. Böylece, sürekli olumlu duygular alırken kalbe yardımcı olabilirsiniz.