Düşük libido nedenleri

Neden seks istemiyorsunuz ve bununla nasıl başa çıkıyorsunuz? Bilim adamları bu durumun 12 ana nedenini adlandırıyor. Onları daha ayrıntılı konuşacağız.

Stres

Stres modern insanlığın bir problemidir, işte, ulaşımda, evde, genel olarak, her yerde elde edilebilir. Her ne kadar seks, kural olarak, gevşemeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olsa da stres cinsel arzuyu ve isteği kötü etkiler. Ancak bunun için en azından başlamak gerekir. Stresli koşullarda nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek için birçok teknik vardır. Herkes kendisi için doğru olanı bulabilir.

Sorunlu ilişkiler

Kavgalarla tahrik olan çiftler var, ama onların sayısı çok fazla değil. Kural olarak, duyguların yanlış anlaşılması ve solması ile birlikte çatışma durumları ve kavgalar, birbirlerine arzu ve cazibe vermez. Böyle bir ortamda cinsiyete yer kalmaz.

Sorun çözülebilir, ancak zaman alacak ve en önemlisi arzu alacaktır. Ortakların hayatlarını, ilişkilerini analiz etmeleri, sonuçlar çıkarmaları ve neyin yanlış olduğunu tam olarak anlamaları gerekir.

Bazı durumlarda, çiftin birlikte geçirdiği zaman eksikliği, ortaklardan birinin çekiciliğinin kaybı ve bazılarının artık kayıp tutkuyu canlandırmak istememesi, ancak sadece herhangi bir iletişimi durdurmak istemesi nedeniyle sorunlar ortaya çıkar.

Alkol

Az miktarda alkol bazen rahatlamaya ve romantik bir ilişkiye geçmeye yardımcı olur. Bununla birlikte aşırı alkol sağlığı etkileyebilir ve bu durum kesinlikle cinsel arzuyu artırmayacak.

Ek olarak, alkolik etkisi altındaki bir kişi, bir partner için iğrenç, itici olabilir. Bu nedenle, herhangi bir kullanımda ölçüyü bilmek gerekir, ancak işe yaramazsa, sadece bir çıkış yolu vardır – yardım için uzmanlara başvurmak.

Uyku eksikliği

Akşamları gözler yorgunlukla kapandığında, insan seks hakkında düşünmez bile. İnsan vücudunun uyku ihtiyacını seksden ziyade karşılaması daha önemlidir.

Bir kişi işlerinin çokluğu nedeniyle yeterli uyku alamıyorsa, libidoyu artırma sorunu çözülebilir. Doğru öncelik vermek gerekir, eğer seks yapılacaklar listesindeki son sırada değilse, bazı işleri kolayca terk edebilir ve biraz rahatlayabilirsiniz. 

Bir kişi uykusuzluk veya diğer rahatsızlıklar nedeniyle yeterince uyku alamadığında, tamamen rahatlamak için tedavi edilmesi gerekir.

Çocuklar

Küçük çocuklu ailelerde, kural olarak, sekse pek sıra gelmiyor. Bu durumun birçok nedeni var – uyku eksikliği, ebeveynlerin yeni rolleriyle ilgili zorlukları, çocuğun geceleri uyumaması, annelerin yorulması, v.b. Bunlar elbette hızlı bir şekilde geçen geçici zorluklardır. Ancak, işler düzelene kadar beklememelisiniz, en azından haftada birkaç saat, ebeveynlerin dinlenmesi ve çocuklarını büyükannelere veya bir dadıya bırakması gerekir. 

İlaçlar

Birçok ilaç – antidepresanlar, yüksek tansiyon hapları, doğum kontrol hapları, vb. – cinsel dürtü etkiler. Bu, doktorunuza yan etkiler hakkında bilgi vererek önlenebilir veya azaltılabilir. Bir uzman, başka yollar seçerek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. 

Düşük özgüven

Seksi hissetmek ve cinsel ilişki istemek için, her şeyden önce, kendiniz ve kendi bedeninizden memnun olmanız gerekir. Eşiniz içinizdeki her şeyden memnun olsa, fakat siz bir şeyden memnun olmasanız bile, onun önünde soyunmak istemezsiniz.

Sorunu çözmenin birçok yolu vardır. Mümkünse mevcut eksiklikleri ortadan kaldırın ve bu mümkün değilse eksikliklerinizi kabul edin. Bu her zaman kolay değildir, bu durumda bir psikoterapist veya psikolog yardımcı olacaktır.  

Fazla kilo

Obezite sadece bir dezavantaj değildir, gerçekten tehlikeli olabilir. Fazla kilo sağlık sorunlarını tetikleyebilir ve basıncı artırabilir. Bu durumda, hiçbir cinsel çekim hayatta kalamaz.

Ek olarak, kilo problemleri düşük benlik saygısına yol açar. Bu da libidonuzu artırmayacak.

Kilo alımı ile önlem almak gerekir. Birinin spor salonuna kaydolması yeterli olacak ve birisinin sağlığı için ciddi adımları atması gerekecek. Güzel bedeninizi geri kazandıktan sonra, cinsel cazibe geri döndürebilirsiniz.

Erektil disfonksiyon

Bu, istekleri olduğu, fakat yapamadığı zaman oluşan bir sorundur. Bu durumda, hemen bir doktora gitmeli, gerekli tedaviye girmeli ve cinsel işlevi geri almalısınız.

Düşük testosteron seviyesi

Testosteronun tam üretimi çeşitli dış ve iç faktörlerden etkilenir. Bazıları bağımsız olarak etkilenebilir, örneğin, günün modunu değiştirebilir, düzgün yemeye başlayabilir, düzenli egzersiz yapabilir, v.b. Aynı zamanda, cinsiyetin testosteron seviyelerini de artırabileceğini unutmayın, bu yüzden mümkünse bunu yapmaya çalışmalısınız. 

Depresif durumlar

Bu konuşma, en sevdiğiniz tedavi ile veya bir arkadaşınızla buluşarak kolayca yükseltilebilecek kötü bir ruh hali hakkında değil, gerçek bir tıbbi hastalıktan bahsediyoruz. Ve bu hastalığın en hoş olmayan tezahürü libidodaki bir azalmadır, bu nedenle depresyon tedavi edilmelidir. Antidepresanları seçerken, cinsel arzuyu azaltmayacak bir seçenek aramak da gereklidir.

Menopoz

Menopoz sırasında, bir kadının vücudunda sadece libidoda bir azalmaya değil, aynı zamanda seks sırasında hoş olmayan fiziksel hislere (ağrı, kanama) neden olabilecek birçok hormonal değişiklik vardır. Bu durum günümüzde kolayca düzeltilebilir. Menopozdan sonra bile mükemmel seks yapmaya yardımcı olan özel ilaçlar (yağlayıcılar) bulunmaktadır.