Banyo ve sperm: ne zaman kaçınılmalıdır

Arkadaşlarla buluşmaktan ve buhar banyosu yapmaktan hoşlanmayan bir adam bulmak zor. Ama baba olmayı planlıyorsanız, banyodan kaçınmalısınız. Aynı zamanda, buhar odası hamileliğe karşı kontraseptif ve % 100 garanti olarak kabul edilemez. 

Eski günlerde insanlar hamamı (aynı sauna) bir doğum kontrol aracı olarak kullandılar. Bu Japon yönteminin (ancak sıcak sulu varilde buğulanma geleneği vardı) etkili kabul edilirdi. Şu soru ortaya çıkıyor: “Bu yöntem günümüzde etkisini koruyor mu?”  

Bu alandaki uzmanlar iddia ediyor: erkeklerde buhar odasını ziyaret ederken, sperm miktarında ve kalitesinde değişiklikler gözlemlenir. Yüksek sıcaklıkların etkisi altında, ejakülattaki toplam sperm sayısı azalır ve hareketlilikleri de azalır. Bu tür değişiklikler yavaş yavaş gerçekleşir (yani göstergelerdeki keskin sıçramalar gözlenmez) ve kısa bir süre boyunca devam eder.  

Gerçek şu ki, erkek vücut testislerin güvenli bir yerde olduğu, ancak “termal çekirdekten” çıkarıldığı şekilde düzenlenmiştir. Ve bu bir tesadüf değil. Spermatozoidler 33-34 derecelik bir sıcaklıkta olgunlaşır ve bu, görebildiğimiz gibi, sağlıklı bir insan için norm olarak kabul edilen 36,6 dereceden belirgin şekilde düşüktür. Sıcaklık artışı ile sperm olgunlaşması bozulur.

Sauna veya banyoda testisler, sperm üretimi ve aktivitesi için zaten kritik bir sapma olan 36-37 dereceye kadar ısınır.

Dikkat çekmeye değer: aktif sperm sayısı ve doğurganlıkları (gebe kalma yeteneği) arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ve hiç kimse bir banyo veya sauna ziyaret ettikten sonra tam olarak ne zaman görüneceğini güvenle ve doğrulukla söyleyemez. Bu nedenle, sıcak banyoların ve bir buhar odasının kabulü etkili bir kontraseptif olarak kabul edilemez. 

Sonuç olarak, çocuk sahibi olmayı planlamayanların, hamam veya saunayı ziyaret etmenin, prezervatif veya diğer daha güvenilir doğum kontrol yöntemlerinin yerini almayacağı açıktır. Ve yakın gelecekte  baba olmayı planlayan erkekler genellikle buhar odasını ziyaret etmemeli ve sıcak banyoları sık tercih etmemelidir. Böylece gebe kalma şansını artırabilirsiniz.